Toplu SMS firması seçerken reklam ve pazarlama çalışmalarında düşük maliyetle yüksek geri dönüşler getirdiğinden bahsetmiştik. Kurumların 1 numaralı tercihi olan iletişim ve pazarlama kanalı Toplu SMS için, SMS’i göndereceğiniz firma da oldukça önemlidir. Bu yazımızda SMS ve mesajlaşma çözümleri servis desteği alacağınız firmayı seçerken dikkat edilecek noktalardan bahsedeceğiz.

Güvenilirlik

Öncelikle seçtiğiniz firmanın “gizlilik” ilkesine çok dikkat edin. Sizin ve müşterilerinizin bilgilerinin doğru şekilde gizli tutulacağından emin olmalısınız. Üye ya da müşterilerinizin kurumunuzla güvenle paylaştığı bilgileri güven vermeyen ve bu konuda bir politikası olmayan firmayla paylaşmayın. Müşterilerinizin bilgilerinin gizliliğinin korunmasından da sorumlu olduğunuzu unutmayın.

Hukuki Güvenlik ve Bilgilendirme

Toplu SMS Gönderim Sağlayıcı Firmanız yasal düzenlemeleri yakından takip etmeli değişiklik, mevzuat vb konularda sizi bilgilendirmelidir. Kanunlara uygun olmayan yapılan gönderilerin hukuki olarak yaptırımları bunlunmaktadır. Firmanızın hukuki zorunluluklar hakkında bilgi sahibi olması gerekir. Bu konu sizin kendi şirketinizi de koruyabilmeniz için oldukça önemlidir.

Kalite Belgesi

Veri transferi ve saklama işlemlerini yapan, müşterilerinize ait bilgileri verilen hizmet nedeni ile arşivleyen firmanın ISO 27001 Bilgi Güvenliği ve ISO 9001 Kalite Yönetimi belgesine sahip olması firmanız açısından avantajdır.

Gelişmiş Gönderim ve Yönetim Fonksiyonları

Rehber: Pazarlamada en önemli konulardan birisi de doğru hedef kitleye ulaşabilmektir. Bunun için elinizde bir rehber olması yeterli olmayacaktır. Önemli olan bu rehberi doğru segmentlere (yaş, cinsiyet, alışveriş alışkanlığı vb) ayırırarak kampanya, duyuru ya da ürünlerinizi direkt hedef kitleye ulaşmaktır. İşte bu nedenle servis sağlayınızın size sunduğu hizmetler arasında en önemli konulardan birisi de gruplayabilmektir.

İleri Tarihli Gönderim Özelliği: İş yoğunlukları nedeniyle hem SMS’i göndermenizi unutmanıza imkan vermeyecek hem de SMS’inizi planladığınız tarih ve saatte göndermenizi sağlayacak alt yapıya sahip olmalıdır. Bu konuda oldukça özgür davranabilmelisiniz.

Kişiselleştirme: Kişiselleştirerek yapılan çalışmalar karşı tarafı her zaman daha özel hissettir. Bu nedenle isim-soyisim ile kişiye özel hitap kullanmak etkileyicidir. Birlikte çalışacağınız firmaların isim soyisime özel gönderim imkanı sunabilmesi gerekir.

Dil Desteği : Dil desteği çok önemli bir konudur. Özellikle global firmaların bu özelliği hiç atlamaması gerekmektedir. Kendi dilinizde hazırladığınız kurumsal mesajlarınızı hangi dilde gönderileceğine dair seçenek sunan bir firma olması oldukça önemlidir.

Kara Liste Yönetimi: Güvenlik maddesinde de bahsettiğimiz gibi Toplu SMS’ler kurallara uygun gönderilmezse kanunen cezai yükümlülükler doğurur. Bu konuda en çok karşılaşılan sorun da çeşitli nedenlerden dolayı SMS almak istemediğini belirterek listeden çıkan müşterilere tekrar SMS’in gitmesidir. Bu nedenle kurumunuzu yasal yükümlülüklerden koruyabilmek için mutlaka “kara liste” yönetimi olan bir firma seçmelisiniz. Bu sayede listeden çıkmak isteyen numaraları da görebilirsiniz.

Raporlama

Hem maliyet hesaplarınızı yapabilmeniz hem de yaptığınız kampanya ya da duyuruların ne kadar verimli olduğunu öğrenebilmeniz için raporlama özelliğinin mutlaka olması gerekiyor. Servis sağlayıcınızın mutlaka sms gönderilen kişi saysı, SMS’in ulaştığı kişi sayısı, okunma oranı vb. analizleri size sunması gerekiyor. Bu veriler sizin yeni stratejileriniz ve maliyet tespitlerini için önemli bir kaynaktır.

Entegrasyon ve Farklı Platform Desteği

Toplu SMS firması seçerken Hizmet Sağlayıcınızın size mutlaka API entegrasyon desteği vermesi gerekmektedir. Web servis, HTTPS, XML, Rest API gibi metotlardan en az ikisini mutlaka talep edin. İhtiyacınıza uygun olarak kullanabileceğiniz Web platormu, mobil uygulaması, excel SMS gönderim eklentisi ve kurum içi kapalı devre sistemler olması, tüm platformların birbiri ile senkron çalışması önemlidir.

Kullanıcı Dostu Arayüz

SMS Gönderimlerinizi kolayca yönetmek için hem kullanıcı kolaylığı hem de pratik kullanım için kullanıcı dostu web arayüzü ve mobil kullanımı mutlaka olmalıdır.

Diğer Mesajlaşma Çözümleri

Kurumsal mesajlaşma sadece Toplu SMS’ten ibaret değildir. Toplu MMS Gönderimi, T.C. Kimlik Numarasına SMS, İnteraktif SMS, Tek Kullanımlık Şifre (OTP SMS), Vergi Numarasına SMS, Lokasyona SMS, Yurt Dışı SMS gibi servislerin hizmet aldığınız firmada var olduğundan emin olmalısınız.

Tüm bu maddelere bakıldığında JetSMS 2003 yılından buy ana devam eden tecrübesi, deneyimli kadrosu, gelişmil yazılım ve teknolojisinin yanında, birçok ekstra servis ve pazarlama hizmetiyle size 7/365 hizmet vermektedir.

Çözüm merkezimize gelin, kurumunuza en uygun servisi seçerek, kurumsal iletişim ve pazarlamanın tüm avantajlarının tadını çıkarın.

ArabicChinese (Traditional)EnglishFrenchGermanGreekItalianJapaneseKoreanRussianSpanishTurkishUzbek