Toplu SMS gönderiminin yüksek geri dönüşümlerinin olduğundan bahsetmiştik ancak bu her gönderilen SMS’in yüksek geri dönüş getireceği anlamına gelmez. SMS pazarlamasının başarılı bir şekilde sonuçlanması için dikkat edilmesi gereken bazı önemli noktalar ve kurallar vardır. Bu noktalar ve kurallara uyarsanız rakiplerinizin de bir adım önüne çıkarsınız.

Mesaj İçeriğiniz Kısa Net ve Anlaşılır Olmalı

Yapılan bazı Pazar araştırmalarına göre gönderdiğiniz mesaj 5 saniye içerisinde anlaşılmıyorsa anlayan kişi sayısı da %90 azalacaktır. Bu nedenle tek bir mesaj içeriğiyle anlatmak istediğiniz her şeyi kısa ve net olarak anlatmaya çalışın. Mesajınızın 155 karakteri geçmesini istemiyorsanız ön plana çıkartma istediğiniz bölümü belirleyin ve mesaj metninizi öne çıkartmak istediğiniz bölümü vurgulayarak yazın.

SMS Gönderirken Türkçe Karakter Kullanın

Mesajın anlaşılabilirliğinin ne kadar önemli olduğundan bahsetmiştik. Türkçe mesaj gönderiyorsanız mesajınızın daha anlaşılır olması için Türkçe karakter kullanın. Kimse anlaşılması güç bir mesajı çözmeye çalışarak zaman kaybetmek istemez.

Mesajlarınızı Özelleştirerek Gönderin

Yapılan araştırmalar isim, soyisim ya da ikisi birlikte kullanılarak gönderilen mesajların daha dikkat çektiğini göstermiştir. Bu şekilde yapacağınız SMS gönderimleri kişinin kendisini daha özel ve ayrıcalıklı hissetmesini sağlayacaktır.

Hedef Kitlenizi Doğru Seçin

Doğru hedef kitle seçimi gönderdiğiniz SMS’in geri dönüşüm oranın yüksek olmasını sağlar. Doğru kitleye odaklanın ve kitlenin ilgi alanına ya da ihtiyaçlarına göre doğru SMS’i gönderirseniz olumlu etkileri çok kısa zamanda tarafınıza yansır.

Gönderdiğiniz Toplu SMS’leri Analiz Edin

SMS’i göndermek kadar takip etmek de oldukça önemlidir. Alacağınız raporlarla yapacağınız analizlerle çalışmanızı daha verimli hale getirebilirsiniz. Analizler, ilgi çekmeyen mesajlarınızı tespit etmenizi sağlarak yeni içerik, kurgu ve hedef kitlenizi belirleyerek yeni stratejiler oluşturmanızı sağlar

SMS’inizi Doğru Zamanda Gönderin

Mesajınızı doğru zamanda göndermek oldukça önemlidir. Gece vakti ya da çok erken gönderilen acileyeti olmayan SMS’ler size olumlu bir şekilde dönmeyebilir. Müşterileriniz için doğru zamanı tespit etmelisiniz. Bu tespiti SMS raporlarından analiz edebilir ya da A/B testi yaparak en çok etkileşim aldığınız zamanı belirleyebilirsiniz.

ArabicChinese (Traditional)EnglishFrenchGermanGreekItalianJapaneseKoreanRussianSpanishTurkishUzbek