Dünya Kadınlar Günü ya da Dünya Emekçi Kadınlar Günü her yıl 8 Mart’ta kutlanan ve Birleşmiş Milletler tarafından tanımlanmış uluslararası bir gündür. İnsan hakları temelinde kadınların siyasi ve sosyal bilincinin geliştirilmesine, ekonomik, siyasi ve sosyal başarılarının kutlanmasına ayrılmaktadır.

Yarın 8 Mart Dünya Kadınlar Günü peki nereden çıkmıştır Kadınlar Günü, neden hatırlanmalı ve kutlanmalıdır?

8 Mart 1857 tarihinde ABD’nin New York kentinde 40.000 dokuma işçisi sadece daha iyi çalışma koşulları istemiyle bir tekstil fabrikasında greve başladı. Ancak polisler işçilere saldırdılar ve işçileri fabrikaya kilitlediler. Arkasından da çıkan yangında işçilerin fabrika önünde kurulan barikatlardan kaçamaması sonucunda 129 kadın işçi can verdi. İşçilerin cenaze törenine 10.000’i aşkın kişi katıldı.

26-27Ağustos 1910 tarihinde Danimarka’nın Kopenhag kentinde gerçekleştirilen Sosyalist Kadınlar Konferansı’nda Almanya Sosyal Demokrat Partisi önderlerinden ClaraZetkin,  8 Mart 1857 tarihindeki tekstil fabrikası yangınında ölen kadın işçiler anısına 8 Mart’ın “Internationaler Frauentag” (International Women’s Day – Dünya Kadınlar Günü) olarak anılması önerisini getirdi ve öneri oybirliğiyle kabul edildi.

O gün bu gündür Dünya’da 8 Mart Dünya Kadınlar – Emekçiler günüdür. Türkiye’de ise 8 Mart Dünya Kadınlar Günü ilk kez 1921 yılında “Emekçi Kadınlar Günü” olarak kutlanmaya başlandı. 1975 yılında daha yaygın olarak kutlandı ve sokağa taşındı.

Biz de Biotekno olarak, onlardan olduğumuz ve yaşamımızda doğumdan ölüme her an varlıklarını hissettiğimiz, ihtiyacımız olduğunda desteklerini hiçbir zaman esirgemeyen, bizleri eğiten ve yetiştiren, bizi biz yapma yolunda yüreklerindeki sevgiyi ve şefkati karşılıksız veren tüm fedakâr kadınlarımızın Dünya Kadınlar Gününü kutluyoruz.

Bu özel günde tüm kadınlar kendilerini özel hissetmeyi hakkederler. Bazen bir gül, bazen bir mesaj, bazen bir gülümse, bazen bir mail, bazen bir hediye yeterlidir onları gülümsetmeye… Siz de bu özel günde onları hatırlayarak mutlu edebilirsiniz. Biz hazırız, ya siz?

Ayrıntılı bilgi için www.jetsms.net

ArabicChinese (Traditional)EnglishFrenchGermanGreekItalianJapaneseKoreanRussianSpanishTurkishUzbek